Bilgilendirme: Covid-19

Koronavirusler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir ailesidir. 

2019’un Aralık ayında Dünya Sağlık Örgütü, Çin’in Vuhan şehrinde koronavirus ailesinden yeni bir tespit edildiğini duyurdu.

İlerleyen günlerde virüs, başta komşu ülkelerde olmak üzere katlanan vakalar halinde yayıldı.

Virüsü bir şehir ya da ülke ile ilişkilendirmek istemeyen DSÖ, salgının adını 11 Şubat’ta COVID – 19 olarak duyurdu.

Dünya, 2020 yılına yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla başladı. Başlangıçta “gizemli hastalık” olarak anılan virüsün hayvandan insana bulaştığı açıklandı. Birkaç hafta içindeyse virüsün insandan insana hızlı bir şekilde bulaştığı görüldü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 11 Mart’ta yaptığı açıklamada, virüsün ortaya çıkışından 90 gün sonra ilk kez Türkiye’de de tespit edildiğini söyledi. İki gün sonrasında ise hastanın yakın çevresinden bir kişinin daha hastalığa yakalandığını duyurdu.

dünyada halen kontrol altına alınabilmiş değil.

Covid-19, ilk olarak 2019’un aralık ayında Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde tespit edildi. Virüsün çıkış noktasının Vuhan’daki “Huanan Balık Pazarı” olduğu ve burada satılan yarasalardan insanlara bulaştığına dair teoriler ortaya atıldı. Ancak daha sonra yapılan araştırmalar bu bilginin doğruluğunu sorgular nitelikteydi.

Çıkış noktası Çin olan çok kısa bir zaman içinde dünyanın dört bir yanına yayıldı. En az 110 ülkede görülen yeni tip koronavirüs bazılarındaysa can kayıplarına yol açtı.

Virüsün ulaştığı ülke sayısıyla beraber can kayıpları da her geçen gün artmaya devam ediyor.

Peki, yeni yılı alarmıyla başlatan ve binlerce insanın ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs (Covid-19) hakkında neler biliyoruz?

Koronavirüs nedir?

Dünya Sağlık Örgütü koronavirüsleri hayvanlarda ve insanlarda hastalığa neden olan büyük bir ailesi olarak tanımlıyor. Koronavirüsün insanlarda soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara veya zatürreye kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu belirtiliyor.

Koronavirüsler adını kendilerini sararak taç oluşturan protein kapsüllerinden alıyor. Bu özelliğinden dolayı virüslere Latince taç anlamına gelen “corona” ismi veriliyor.

2019 yılında ortaya çıkan ve olarak bilinen yeni tip koronavirüs, insanda etki gösteren koronavirüslerin yedinci çeşidi.

Hayvandan insana ve insandan insana bulaşabilen bu yeni koronavirüs, 2019 yılında Vuhan’daki başlamadan önce bilinmiyordu.

Koronavirüsün belirtileri neler?

Covid-19’un belirti göstermeden bulaşıcı olabildiği 2 ila 14 günlük bir kuluçka dönemi olduğu biliniyor.

Koronavirüsün en yaygın belirtileri, yüksek ateş, halsizlik ve kuru öksürük. Bazı hastalarda bu belirtilere boğaz ağrısı, burun akıntısı, ağrı ve ishal de eşlik ediyor. Koronavirüsün bulaştığı hastalardan bazıları belirti göstermeyebilir.

Dünya Sağlık Örgütü, virüsün bulaştığı hastaların yaklaşık yüzde 85’inin özel bir tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşebildiğini söylüyor. Koronavirüsün bulaştığı her 6 insandan birindeyse, hastalık ciddi boyutlara ulaşabiliyor ve solunum güçlükleri baş gösteriyor.

Covid-19’un öldürme oranı nedir?

2003 yılında ortaya çıkan ve ile benzerlikler taşıyan SARS salgınında, hastalığa yakalanan her 10 kişiden 1’i hayatını kaybetmişti, yani ölüm oranı yüzde 10 civarındaydı.

Covid-19’a yakalananlar arasındaki ölüm oranı SARS’ın neredeyse beşte biri.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, virüsün bulaştığı insanların yaklaşık yüzde 2’si hayatını kaybetti.

Ancak Covid-19’un SARS’a göre 6-7 kat daha hızlı yayıldığı belirtiliyor.

Bunun yanında yaşlılarda ve yüksek tansiyon, problemleri ve diyabet gibi altta yatan başka sağlık sorunları olan insanlarda koronavirüsün ciddi hastalık geliştirme olasılığı çok daha yüksek.

Normal grip olarak bilinen influenzanın ölüm oranı ise yüzde 0,1. Bu oran SARS veya Covid-19’a göre oldukça düşük, ancak her yıl 500 binden fazla kişi doğrudan veya dolaylı olarak normal grip nedeniyle ölüyor.

Koronavirüs hangi ülkelere yayıldı?

Koronavirüs şimdiye kadar en az 110 ülkede görüldü. Bunlar arasında Çin dışında en çok ölümün görüldüğü ülkelerden biri Türkiye’nin komşusu İran oldu.

Türkiye’deyse 11 Mart’ta ilk vaka bildirildi.

Koronavirüsün açık ara en çok vurduğu ülke, başlangıç noktası olan Çin.

Çin’de koronavirüs bulaşan vaka sayısı on binler, ölü sayısıysa binlerle ifade ediliyor.

Avrupa ülkeleri arasında en çok endişe veren, İtalya oldu. İtalya’da koronavirüsün bulaştığı yüzlerce hasta olduğu açıklandı. Ülke çapında karantina uygulaması başlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.