0 C
Münih
Cumartesi, Aralık 10, 2022

Android Studio İle Uygulama Nasıl Geliştirilir?

Okunmalı

NASIL GELİŞTİRİLİR?

Bir önceki makalemizde studio’yu nasıl kuracağınızı göstermiştik. Eğer ki görmediyseniz buraya”Android Studio Kurulum” tıklayarak o makalemizi okuyabilirsiniz.

Şimdi kurulumlarımızı yaptık her şey hazır peki nasıl uygulama yapacağız?

Başlamadan önce küçük bir bilgi vermekte fayda var. Gün geçtikçe da gelişiyor versiyonları değişiyor ve bazı farklılıklar oluşuyor. 2 versiyon arasında dağlar kadar fark olmasa da ufak farklar elbette olacaktır. Biz Version 3.0 üzerinde gösterim yapacağız.

İlk olarak studio’muzu açıyoruz. Bu ekranda Start a new project’i seçelim.

Android Studio İle Uygulama Yapma 1

Bu ekranda Uygulamanıza br isim verilmesi (İlk harfin büyük harf olması zorunludur),

Firma alan adı (company domain) belirlenmesi istenmektedir. Bu domain isminin örnekler için mutlaka olması yada size ait olması zorunlu değildir ancak burada verilen isim uygulamanın ana paketinin ismini de oluşturacağı için dah sonradan uygulamanın GooglePlay’e yüklenmek istenmes halinde başka bir uygulamanın paket ismiyle aynı olmaması gerekir. Bunu sağlamanın en kolay yolu domain isimleri olduğu için böyle bir alan eklemişlerdir. Siz defaulttaki gibi bırakabilirsiniz.

Project location kısmı ise projenizin nereye kurulacağını belirlemenize yarar.

Include c++ support ve Include Kotlin support kotlin ve c++ dillerine desteği elemeye yarar biz java ile çalışacağıız için eklememize gerek yok ancak siz kotlin ile veya c++ ile çalışacaksanız eklemeniz gereklidi.

Android Studio İle Uygulama Yapma 2

Burada Hedef cihazları belirleriz. Android sürümünüz ne kadar düşük olursa daha fazla cihaza erişim ulaşmanızı sağlar ancak sürüm düştükçe android studioda kullanabileceğiniz araçlar azalır. Bu dengeyi iyi belirlemek gerekir. Tavsiyem Android 5.0 veya 6.0 sürümünü seçmeniz.

Android Studio İle Uygulama Yapma 3

Bu ekranda ise uygulamanız için bir ana aktivite seçmenize olanak sağlar. Eğer ki bir map uygulaması yapacaksanız hiç map kodları ile uğraşmadan Google Mps Activity seçeneğini seçerseniz sizin ana aktiviteniz map olacaktır. Biz daha basit bir uygulama yapacağımız için Empty Activity’i seçeceğiz.

Android Studio İle Uygulama Yapma 4

Son aşamada ise oluşturacağımız Activity’e ve layout’a bir isim vermemiz gerekmektedir.

Bize önerilen standart isimler kullanılabilir isteğe bağlı değiştirilebilir tamamen size kalmış.

Android Studio İle Uygulama Yapma 5

Bu aşamaları bitirdikten sonra Finish’e tıklarsanız ilk uygulamanızı oluşturmuş olursunuz.

activity_main.xml Telefon veya tablet ekranındaki ana görüntüyü tasarlayacağımız yerdir.
Sol tarafta Projenize ekleyebileceğiniz resim, ses dosyası, yeni bir class yada farklı bir layout gibi çeşitli araçları ekleyebileceğiniz paneldir.
Bu panelin bir sağındaki panelde ise ekranınıza button checkBox TextView gibi toolları sürükle bırak yönteiyle ekleyebileceğiniz alandır. Onun altındaki alan ise projeniz içindeki TextView Button gibi toolların hepsini görebildiğiniz alandır.

Ortadaki 2 adet ekran ise eklediğiniz bir butonun konumunu ayarlamanıza yani uygulama ekranınızın tasarmını yapmanıza yardımcı olur.

Sağ taraftaki panelde button’un boyutunu, üzerindeki yazıyı, yazını büyüklüğünü ve bir çok ayarlarını yapmanıza yarar.

Android Studio İle Uygulama Yapma 6

activity_main.xml tabının sağ tarafındaki MainActivity.java tabında ise oluşturacağımız projenin kodlarını yazdığımız paneldir. Bu ekranda uygulamamızda kullanacağımız olan java programlama dilinin kodlarıyla buttona tıklandığında ne olacağı gibi ayarlamaları yapabilirsiniz.

Android Studio İle Uygulama Yapma 7

Üstte görmüş olduğunuz Yeşil renkli üçgen şeklindeki düğmeye tıklarsanız projenizin görüntüsünü test edebilirsiniz.

 

Görmüş olduğunuz ekranda sizde her hangi bir şey olmayacaktır eğer ki daha önce kullanmadıysanız. Bu ekranda telefon ekleyeceğiz ki uygulamalarımızı test edebilelim.

Create New Virtual Device butonuna basıyoruz.

Android Studio İle Uygulama Yapma 8

Bu ekranda herhangi bir telefonu seçin ben Nexus 6P’yi seçeceğim. telefonunuzu seçtikten sonra Next butonuna basın.

Burada telefonunuzun sürümünü seçmeniz gerekmekte. yapacağınız uygulamalardan daha yüksek sürümde bir versiyon seçmeniz gerekmekte tavsiyem Oreo veya Nougat seçmeniz. Sürümünüzü seçtikten sonra Next diyin.

Android Studio İle Uygulama Yapma 10

Bu bölümde size daha önceden seçtiğiniz telefonu süümünü gösterir eğer ki değiştirmek isterseniz değişiklik yapabilirsiniz. AVD Name ai Android Virtual Device Name telefona isim vermenizi sağlar. Önemli değildir isteğe göre değiştirebilirsiniz. Yapacaklarınız bittiyse Finish butonuna tıklayın.

Android Studio İle Uygulama Yapma 11

Ve uygulamalarımızı test edebileceğimiz telefonumuz hazır. telefonu seçip ok seçeneğine tıklarsanız sizin için telefonu yapılandırıp açacak ve uygulamanızı otomatik olarak çalıştıracaktır.

Android Studio İle Uygulama Yapma 12

Gördüğünüz gibi tasarımında yaptığınız şeyler telefonumuza geldi. Sizde istediğiniz uygulamayı güzel tasarımlarla yapıp uygulama geliştirebilirsiniz. İyi çalışmalar

Android Studio İle Uygulama Yapma 13

 

 

Diğer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Yazılar