Overclock Fayda ve Zararları

Yaparsanız ne olur, ne olmaz ? Overclock yapmadan önce bunları okumalısınız…

Öncelikle Laptop kullanan ve soğutma sistemi güçlü olmayan tüm kullanıcılara ASLA önermem çünkü bilgisayarınızı hızlandırmak isterken tam tersi olmasınıda sağlayabilirsiniz, blgisayarınız hızlanmak yerine okadar voltaj çoğalmasıyla işlemciniz kavrulacak ve CPU fanı bunu soğutmak için kendini çok yoracak ve daha fazla güç tüketmeye başlayacaktır bilgisayarınız…

yararları ve zararları

nedir az çok bir fikriniz olmuştur. Dijitalteknoloji.net olarak overclock’un risklerinden bahis edeceğiz, yararları olduğu gibi tabiî ki zararları da mevcut karşılaştırmayı sizin yapmanız gerekir. İşte Overclock yapmanın yararları ve zararları…

Overclock “-hız aşırtma” olarak tanımlamıştık hepimizin beklentileri tabiî ki de yüksek hız ve performans. Donanımlar tam performans ile çalışmazlar işte tam buraya devreye giriyor overclock yaparak donanımların sahip olduğu potansiyelin tamamını olmasa da büyük bir kısmını ortaya çıkartabilirsiniz.

Yapmanın Yararları:

En büyük yararı Hız ve performanstır. Çalıştırdığınız uygulamalarda gözle görülür bir performans artışı elde edersiniz. Daha ucuz parçalardan topladığınız bir sistemin, daha pahalı bir sistemden daha fazla performans elde edebilirsiniz. Böylece daha az para vermiş olduğunuz donanımınız çok daha pahalı sistemlere eş değer konuma ulaşır. Böylece zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Yapmanın Zararları:

her zaman siteme zarar verdiği düşünülür, bilinçli ve dikkatli bir şekilde yapıldığında sisteminize asla zarar vermez. Bilinçsizce yapılan overclock, başta işlemci olmak üzere, anakart ve ekran kartına kalıcı hasar verebilir. Üstelik çoğu bileşen, (bazı firmaların overclock için özel ürettiği bileşenler hariç) overclock sonucu oluşan hasar yüzünden garanti kapsamı dışında kalabilir. Overclock, yapıldığı bütün bileşenlerin ömrünü az da olsa kısaltır. Artan voltaj ihtiyacı da elektrik faturanıza cüzi bir miktarda yansıyacaktır.

 

Araştırmacı : Erhan Tiryakioğlu
Kaynak : dijitalteknoloji.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.